Okolie

Tipy na výlety v okolí nášho penziónu:

Náučný chodník Po stopách starého rudného baníctva

Náučný chodník Po stopách starého rudného baníctva v Pukanci začína na námestí – pred evanjelickým kostolom ktorý je postavený pri štátnej ceste vedúcej z Levíc do Banskej Štiavnice.Pri jednotlivých zastávkach nájdete informačné panely s mapovými prílohami a dobovými fotografiami. Nenáročná prechádzka majestátnou prírodou Štiavnických vrchov Vám zaberie 2 – 2.5 hod. Dá sa však objednať aj sprievodca, s ktorým prechod zaberie približne 4 hodiny. Trasa je dlhá 5,2 km, s prevýšením 160 m.

Bohunický vodný mlyn

Bohunický vodný mlyn je typ špeciálny typ vodného mlyna s kolesom na vrchný pohon. V roku 1938 doň bola zavedená aj elektrina. V mlyne je zriadené múzeum, v ktorom sa môžu návštevníci oboznámiť s jeho niekdajším fungovaním.Samotná budova mlyna je rozdelená na tri časti. Obytná časť je zariadená dobovým nábytkom a inventárom. Druhú časť tvorila maštaľ, ktorá je v súčasnosti zariadená ako prevádzková miestnosť a poslednou časťou je mlynica a kolesovňa, ktoré sú vertikálne členené.

Rudniansky vodopád

Rudniansky vodopád sa nachádza v Štiavnických vrchoch na Rudnianskom potoku. Asi štyri metre vysoký viacstupňovy vodopád je dobre ukrytý v rokline, zarastenej hustými listnatými stromami. Rudniansky vodopád ma dostatok vody najmä na jar a na jeseň, inak je pomerne tichý.Prístup k vodopádu je buď z obce Uhliská alebo z Rudna nad Hronom.

Turisticko náučný chodník Bátovce

Turisticko-náučný chodník “Mesta kráľovien” Bátovce má dĺžku približne 5km. Na šiestich náučných tabuliach približuje historické a prírodné zaujímavosti obce Bátovce a jej okolia. Tabule začínajú na námestí, chodník pokračuje Dolnou bránou, prechádza popri priehrade, ďalej ľochárskou oblasťou a končí fantastickým výhľadom na panorámu Bátoviec a okolia. Terén nie je náročný a jeho absolvovanie trvá asi štyri hodiny.

Vodná nádrž Lipovina

Leto strávené v bezprostrednej blízkosti vodnej nádrže a obkolopený krásou prírodou, je nádherná predstava. Zabudnúť na mestský život a uponáhľanú dobu vám pomôže vodná nádrž Lipovina, kde zažijete to pravé letné osvieženie.Vodná nádrž Lipovina bola vybudovaná v roku 1968 na miestnom potoku Jabloňovka. Má rozlohu 25 ha a max. hĺbku 9,7 metra. V súčasnosti slúži najmä na rekreačné účely, vodné športy a rybolov. Počas leta, v slnkom vyhriatej jazernej vode sa dá sa skvelo okúpať, zaplávať si, ale taktiež aj člnkovať. Brehy jazera sú mierne s pozvoľným vstupom do jazera. Pokryté sú trávnatým a stromovitým porastom, ktorý počas horúčav poskytuje vytúžený tieň. Pobudnúť môžete v miestnom rekreačnom areáli Lipovina, kde je možnosť aj stanovania. Na tomto mieste nájdete aj bufety, ktoré ponúkajú občerstvenie vo forme rýchlych jedál, studených nápojov a skvelej zmrzliny. Pri nádrži nefunguje žiadna plavčícka služba, kúpanie je tu len na vlastné nebezpečenstvo.

Náučný chodník Zvonička

Náučný chodník Zvonička vedie z Novej Bane k objektu zvonice z 19. storočia, ktorá bola postavená ako súčasť pútnického miesta Kohútovo. Okolo Zvonice sa neskôr vybudoval rekreačný areál Zvonička s miestami na posedenie a oddych. Chodník začína v Novej Bani – Kohútove, je okružný a dlhý približne 6 km. Prechod trvá cca 2 hodiny. Informačné tabuľe po ceste Vás oboznámia o prírode a histórii okolitej krajiny. V najvyššom bode chodníka (625 m n.m.), na mieste bývalého kameňolomu, sa nachádza turistická rozhľadňa Háj, z ktorej si môžete vychutnať pôsobivé výhľady na okolitú krajinu. Náučný chodník je nenáročný a celoročne voľne prístupný.